clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2015 IIHF World Championship groups and schedule: Six Panthers taking part

New, comments

The battle for world supremacy starts...now!

Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

The 2015 IIHF World Championship gets underway today in the Czech Republic. Six Florida Panthers will take part in this year's tournament. Aleksander Barkov and Jussi Jokinen are playing for Finland. Jaromir Jagr returns to international action to suit up for the host team. Tomas Kopecky will play for Slovakia and defenseman Aaron Ekblad (Canada) and Dmitry Kulikov (Russia) will also take part.

Group A consists of: Sweden (1), Canada (4), Czech Republic (5), Switzerland (7), Latvia (9), France (12), Germany (13) and Austria (16).

Group B consists of: Finland (2), Russia (3), United States (6), Slovakia (8), Norway (10), Belarus (11), Slovenia (14) and Denmark (15).

After playing a seven-game preliminary round, the top four finishers in each group will advance to the quarter-finals.

Complete Schedule

Round Group Date Visitor Home Location Status
Preliminary A Fri, May 1 Latvia Canada O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Fri, May 1 Finland United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Fri, May 1 Sweden Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Fri, May 1 Norway Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Austria Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 2 Denmark Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Germany France O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 2 Slovenia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Czech Republic Latvia O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sat, May 2 United States Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Sweden Austria O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Slovenia Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Germany Canada O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Slovakia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Switzerland France O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Finland Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Mon, May 4 Sweden Latvia O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Mon, May 4 United States Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Mon, May 4 Czech Republic Canada O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Mon, May 4 Finland Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Tue, May 5 Germany Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 5 Belarus Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 5 France Austria O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Tue, May 5 Slovenia Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Wed, May 6 Latvia Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Wed, May 6 Denmark Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Wed, May 6 Canada Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Wed, May 6 Norway Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Thu, May 7 France Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Thu, May 7 Belarus United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Thu, May 7 Germany Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Thu, May 7 Slovenia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Fri, May 8 Austria Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Fri, May 8 Norway Slovenia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Fri, May 8 Latvia Germany O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Fri, May 8 Denmark United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Canada France O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Russia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Latvia Austria O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Slovakia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Switzerland Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Norway Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sun, May 10 Czech Republic Germany O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 10 United States Slovenia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 10 Canada Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sun, May 10 Russia Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Mon, May 11 Austria Germany O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Mon, May 11 Belarus Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Mon, May 11 France Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Mon, May 11 Denmark Slovenia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Tue, May 12 Austria Canada O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Belarus Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 12 France Latvia O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Slovakia United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 12 Switzerland Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Russia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 9:15 AM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 1:15 PM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Semifinal
Sat, May 16 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 9:15 AM EDT
Semifinal
Sat, May 16 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 1:15 PM EDT
Bronze
Sun, May 17 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Gold
Sun, May 17 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 2:45 PM EDT

Broadcast Schedule

Date Game Network Game time (ET)
Fri., May 1 Team USA vs. Finland NBCSN (live) 10 a.m.
Sat., May 2 Team USA vs. Norway NBCSN (delay at 11 p.m.) 2 p.m.
Mon., May 4 Team USA vs. Russia NBCSN (live) 10 a.m.
Thur., May 7 Team USA vs. Belarus NBCSN (live) 10 a.m.
Fri., May 8 Team USA vs. Denmark NBCSN (live) 2 p.m.
Sun., May 10 Team USA vs. Slovenia NBCSN (delay at 3 p.m.) 10 a.m.
Tue., May 12 Team USA vs. Slovakia NBCSN (live) 10 a.m.
Thu., May 14 IIHF Quarterfinals NBCSN (live) 9 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 10 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 11:30 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 1 p.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 2 p.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 11:30 p.m.
Sat., May 16 IIHF Semifinals Live Extra app, TV TBD 9:30 a.m.

IIHF Semifinals Live Extra app, TV TBD 1 p.m.
Sun., May 17 IIHF Bronze Medal Game Live Extra app, TV TBD 10 a.m.

IIHF Gold Medal Game NBCSN (live) 2:30 p.m.